05.13 Pisztricgomba Polyporus squamosus


Foto: Bordácsné Zsuzsi Csíksomlyó 2019

Pisztricgomba Polyporus squamosus

A P. squamosus vizsgált bioaktivitásainak és vegyületeinek, valamint kiegyensúlyozott táplálkozási profiljának köszönhetően ez a gomba antioxidáns és antimikrobiális képessége alapján tovább használható gyógyászati ​​összetevőként.

Pisztricgomba - Polyporus squamosus

Csak feltételesen fogyasztható!


https://www.miskolcigombasz.hu/fajlistank.php?action=showKind&langOrder=hu&caller=kindList&kindId=516

Syn.: Bagolygomba

Kalap: 5-30 (60) cm átmérőjű, 1-4 cm vastag, félkör, vese- vagy nyelv alakú, közepe kissé bemélyedő, köldökös, pereme elvékonyodó, sokszor behajló. Világossárga, okker- vagy krémszínű, felülete körkörösen elrendezett, háromszög alakú, rányomott, barnás pikkelyekkel díszített.

Termőréteg: a pórusok tágak, szabálytalanul szögletesek, a tönkre lefutók, kezdetben fehéresek, később okkeresek vagy krémszínűek.

Tönk: 3-10 cm hosszú, 2-5 cm vastag, többnyire oldalt álló, görbe, színe a kalapéhoz hasonló, fehér, sárgásfehér, töve feketés, felülete hálózatosan recés.

Hús: fiatalon rugalmas, később szívós-rostos, fásodó, fehér, krémszínű, lisztszagú és -ízű.

Előfordulás: áprilistól októberig, lombos fák törzsén, különösen dió- és eperfán előforduló gyakori gombafaj. Az élő fát is megtámadja.

Étkezési érték: csak a fiatal gomba ehető. (!!!)

Megjegyzés: mérgező fajjal nem téveszthető össze.

Forrás: Albert-Locsmándi-Vasas - Ismerjük fel a gombákat!

Index Fungorum

Magyar Mikológiai Társaság gombanévjegyzék (2017.04.26)

A vadon élő gomba kémiai összetétele és bioaktív tulajdonságai Polyporus squamosus (Huds.)

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/29168866

Mocan A 1 , Fernandes  , Barros L , Crişan G , Smiljković M , Soković M , Ferreira ICFR .

Információ a szerzőről

1

Cenan de Investigação de Montanha (CIMO), Bragança Politikai és Irodai Intézet, Campus de Santa Apolónia, 5300-253 Bragança, Portugália. iferreira@ipb.pt.

Absztrakt

Kelet-Európában a vadon termő gombákat a hegyvidéki területeken széles körben gyűjtik és gyógyászati ​​tulajdonságaik vagy egészséges ételeikként használják őket. Ez a tanulmány a Romániából származó vadon élő Polyporus squamosus (Huds.) Fr kémiai összetételének (tápérték, szabad cukrok, szerves savak, fenolos vegyületek, zsírsavak és tokoferolok) és bioaktív tulajdonságainak (antioxidáns, antimikrobiális és antikorumos érzékelés) meghatározására irányult. Az eredmények azt mutatják, hogy a P. squamosus gyümölcstestei gazdag szénhidrátokban (74,22 g / 100 g dw) és fehérjékben (18,7 g / 100 g dw). A fő szabad cukor a trehalóz volt, míg az almasav volt a legnagyobb mennyiségben kimutatott szerves sav (2,21 g / 100 g dw), a p-hidroxi-benzoesav pedig a fő fenolos vegyület. A tokoferolok közül a β-tokoferol volt a legelterjedtebb forma (114,7 μg / 100 g dw). Ezen túlmenően, a zsírsavak mintázatát tekintve, a többszörösen telítetlen savak az összes zsírsav több mint 57% -át képviselik, majd egyszeresen telítetlen zsírsavak (24,96%). A P. squamosus kivonat legnagyobb mért antioxidáns hatását a TBARS gátlási teszttel ( EC50 = 0,22 mg ml -1 ), majd a β-karotin / linolát-esszé ( EC50 = 1,41 mg ml -1 ) alkalmazásával találtuk meg. A vizsgált extraktumok minimális gátló koncentrációja 0,61-20,4 mg ml -1 , míg a baktericid hatás 1,2-40,8 mg ml -1 között volt . Az antibiofilm potenciált minden vizsgált koncentrációnál megkaptuk, és az extraktum gátló koncentrációi antikorumos hatást mutattak, és csökkentik a P. aeruginosa pili képződését, amelyek együttesen befolyásolták e baktérium virulenciáját. A P. squamosus vizsgált bioaktivitásainak és vegyületeinek, valamint kiegyensúlyozott táplálkozási profiljának köszönhetően ez a gomba antioxidáns és antimikrobiális képessége alapján tovább használható gyógyászati ​​összetevőként.

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el