04.11 Tárkony 

 ( Artemisia dracunculus )

Kétféle tárkonyom van, orosz és francia. Mindkettő jó, de a francia ízletesebb. Mindkettő évelő és kordában kell tartani , mert terjed.

Kép forrása: Édenkert

Tárkony(Artemisia dracunculus)

A tárkony (Artemisia dracunculus) a őszirózsafélék (Asteraceae) családjába, az üröm nemzetségbe tartozó, évelő gyógy-, és fűszernövény. Magyar népies nevei: esztragon, tárkonyüröm, tárkony.

Fűszer- és zöldségnövényként világszerte termesztik. Vadon az északi félteke nagy területén előfordul: Kelet-Európától Közép- és Kelet-Ázsiáig, de még Észak-Indiában is, valamint Észak-Amerika nyugati részén, s dél felé még Mexikó területén is. Elképzelhető azonban, hogy az észak-amerikai populációk emberi termesztésből vadultak ki. Erdélyből került Magyarországra. Régebben nagyon kedvelt, jellegzetesen fűszeres illatú, kissé kesernyésen csípős ízű fűszer. Illóolajának illata az ánizsra emlékeztet.

Jellemzői

120-150 cm magasra növő évelő növény, karcsú elágazó, hosszirányban barázdált szárral. Gyökértörzse többfejű, rövid tarackokat fejleszt. Élénkzöld levelei 2-8 cm hosszúak, 2-10 mm vastagok, osztatlanok, szálas-lándzsásak, hegyes végűek. A tőlevelek csúcsa sokszor háromhasábú. Zöldessárga csöves virágai kb. 40-esével 2-4 mm széles fészkeket alkotnak, amelyekből felálló vagy bókoló laza bugavirágzat áll össze. A virágok kétivarúak, szél porozza őket, a pollenszemek nyújtott ellipszoid vagy gömbszerű alakúak, trikolporátak (a három csírahasítékban 1-1 pórus is van). A hasítékok hosszúak, az exine sexine-része egyenlítői irányban megvastagodott, a sarkoknál vékonyabb.

Felhasználása, gyógyhatása

Leveleit fogyasztják. Friss, zöld állapotában, vagy sóban, illetve ecetes vízben eltéve és szárítva is felhasználható. Saláták, ecetes savanyúságok eltevésénél, de levesek, főtt húsok, szárnyasok, birka, bárány, vadhúsok, valamint zöldbab-, zöldborsó-, és burgonyafőzelékek, ecetek ízesítésére is használják.

Teája (Dracunculi herba) vesetisztító, epehajtó, étvágyfokozó hatású.

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

A tárkonyt széles körben használják főzéshez, de a gyógyászatban is alkalmazzák. Az ókori görögök tárkony rágásával kezelték a fogfájást, mert képes elzsibbasztani a szájat.

AMIT A TÁRKONYRÓL TUDNI KELL!

https://www.edenkert.hu/konyhakert/gyogynovenyek/tarkony-felhasznalasa-gyogyhatasa/4209/

Az emésztés elősegítésére, enyhe nyugtatóként és szívbetegségek megelőzésére is használták. Olyan gyógynövény, melynek íze hasonlít az édesgyökér ízéhez. Ezt használták a középkorban a mérgező kígyócsípésekre.

Ma már elsősorban a főzéshez használják, de így is megmarad a gyógyító hatása. Nagyon jó az emésztőrendszernek, enyhíti a hasi görcsöket és étvágynövelő tulajdonságáról is híres.

Sok nép használja még ma is fogfájásra. A menstruációt elősegítésére, a kimerültség leküzdésére és az idegek nyugtatására is alkalmas. A tárkonyhelyettesítheti a sót azon emberek számára, akiknek magas a vérnyomásuk.

Továbbá segíti az epe termelését a májban, ami segít az emésztésben, és így felgyorsítja a mérgező anyagok eltávolítását a szervezetből. E folyamat támogatásaként érdemes tárkony teát inni. Egyik fő összetevője az esztragol. Ez a tanninokkal, a keserű anyagokkal, a terpénekkel, a flavonoidokkal és a kumarinnal együtt, hozzájárul a gyomor és a máj gyógyulásához.

A gyerekeket könnyebben megtámadják a bélférgek; a tárkony rendkívül értékes ezeknek a parazitáknak a leküzdésében. Enyhíti az álmatlanságot, a hiperaktivitást, a depressziót vagy az idegkimerültséget. Míg a tárkony serkenti az emésztést, arról híres, hogy enyhe nyugtató, és ezért altatóként is használták. Az enyhe menstruáció elősegítő tulajdonsága miatt, akkor is lehet használni, ha az késik. A gyökeret hagyományosan a fájó fogakra alkalmazták.

Tárkonyecet házilag is készíthető

A TÁRKONY FELHASZNÁLHATÓ RÉSZEI

  • A friss vagy szárított levele és a gyökere használható.

GYÓGYÁSZATI FELHASZNÁLÁSA/JELZÉSEK

A tárkony egy elismert gyógynövény a következő állapotok és tünetek kezelésére:

  • Álmatlanság
  • Fogfájás
  • Gyomorrontás
  • Étvágytalanság
  • Bélférgek
  • Hiperaktivitás
  • Anti-bakteriális hatás nyílt sebek esetén
  • Depresszió

HOGYAN SZEREZHETŐ BE A TÁRKONY?

A tárkony a következő formákban kapható:

  • Teák
  • Szárított levelek
  • Tinktúrák
  • Illóolaj
  • Friss levelek

Vagy kertünkben is termeszthetjük

Nyári finomság: tárkonyos krumplileves

A TÁRKONY AJÁNLOTT FELHASZNÁLÁSI MÓDJAI A KÖVETKEZŐK:

NYUGTATÓ HATÁSÚ TÁRKONY TEA:

Hogy tárkonyteát készítsünk, vegyünk egy csésze forrásban lévő vizet, és öntsük rá egy evőkanálnyi tárkonyra, majd hagyjuk így állni 10 percig, aztán igyuk meg. Ajánlott legalább egy csésze tárkonyos teát inni naponta.

TEA PARAZITÁK ELLEN:

Vegyünk 1 liter forrásban lévő vizet és 30 g tárkonylevelet, öntsük a vizet a levelekre, és hagyjuk benne 10 percig, szűrjük le, majd ebből igyunk meg 2 csészével reggel, és a többit tegyük hűtőbe. Javasolt, hogy igyunk legalább négy csészével naponta, reggel és este is.

TEA ÁLMATLANSÁG, HIPERAKTIVITÁS, DEPRESSZIÓ, VAGY IDEGKIMERÜLTSÉG ELLEN:

Tegyünk másfél teáskanál felvágott és szárított gyógynövényt majd két csésze forralt vízhez, áztassuk benne 40 percig, majd melegen igyuk.

EMÉSZTÉST ELŐSEGÍTŐ TEA:

Áztassunk 1 marék szárított levelet 1 befőttesüveg almaecetben, keverjük össze, majd zárjuk le. Együnk 1 evőkanállal minden étkezés előtt.

CSUKLÁS:

Rágjunk egy levelet, amíg abbamarad a csuklás.

KÜLSŐ HASZNÁLATRA (INHALÁLÁS):

2-3 szárított levelet tegyünk egy csésze forrásban lévő vízhez, majd ezt a gőzt lélegezzük be fejfájás, depresszió és álmatlanság ellen.

HELYI ALKALMAZÁSA:

Tegyünk zúzott leveleket a kis vágásokra fertőtlenítésként, mielőtt megmosnánk és lekötnénk a sebet.

FOGFÁJÁS:

Próbáljunk meg pár friss vagy szárított tárkony levelet rágni, amíg paszta állaga nem lesz, és a nyelvünkkel tartsuk a gyulladt fogunkon, vagy a szájbeli fájdalom helyére (csak felnőttek). Zsibbasztani fogja a fájó területet.

ELŐVIGYÁZATOSSÁG

Annak ellenére, hogy a tárkonynak nincsenek jellegzetes mellékhatásai, nagy ritkán enyhe allergiás reakciókat válthat ki.

Szerző: édenkert.hu

ooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

  • Mit kell tudni a tárkony termesztéséről?
  • A tárkony borsos ízű, egy leheletnyi ecetes aromával, amely alkalmas halak készítéséhez, de emellett számos más felhasználási módja van a konyhában. Dél-Oroszországból és Nyugat-Ázsiából származik.
  • AMIT A TÁRKÁNYRÓL TUDNUNK KELL
  • A tárkonyt gyógyászati célra is használják, de sajátos tulajdonsága, hogy a száj enyhe zsibbadását okozza, amikor a leveleket rágjuk. Ez egy aromás, évelő növény, melynek őshazája Szibéria és a Kaszpi-tenger térsége.
  • Fokozza számos étel ízét, de ehetetlen lesz, ha túlzott mértékben használjuk. A tárkony nagyon jól megy hallal, sertéssel, marhával, baromfival, burgonyával, paradicsommal, sárgarépával és a legtöbb zöldséggel. Naranccsal és citrommal is finom, és készíthetünk tárkonyecetet is belőle. A tárkonyt használhatjuk krémlevesekben, zöldfűszeres vajban és ecetben, levesekben, savanyú krémekben és joghurtokban.
  • FORTÉLYOK A TÁRKONY TERMESZTÉSÉRŐL, VETÉSÉRŐL
  • A tárkony a jó vízelvezetésű talajt szereti, nem túl magas tápanyagtartalommal. Ugyanolyan hatással van rá a teljes nap, mint a részleges árnyék.
  • A TÁRKONY KERTI TERMESZTÉSE
  • Vessük el a magvakat áprilisban, 4-5 darabot tegyünk cserepenként. A cserepekben nedves virágföldnek kell lennie, amelyet borítsunk be komposzttal, hogy kizárja a fényt. Tartsuk bent, szobahőmérsékleten. Ha a palánták elkezdtek kibújni, helyezzük őket kívülre, a közvetlen napfénytől óvott helyre. Ritkítsuk meg úgy, hogy 1 cserépben 1 palánta maradjon. A palánták akkor állnak készen a végleges helyükre való átültetésre, azaz a kinti kertbe, amikor 10 cm magasak.
  • A TÁRKONY ÜLTETÉSE ÉS GONDOZÁSA
  • Ássuk fel jól a talajt ültetés előtt, és közben adjunk hozzá egy maréknyi csontlisztet/négyzetméterenként. Ha a talaj nem jó vízelvezetésű, le kell ásni addig, amíg rothadt szerves anyagot nem találunk - aztán szerezzünk egy kis homokot, és jól ássuk bele a talajba.
  • Szokásos módon kell elültetni a tárkonyt, csupán arról győződjünk meg, hogy kap elég vizet, ha szárazság van. Válasszunk egy olyan helyet, ahol érintetlenek maradnak 2-3 évig. A tárkony nem különösebben vonzó növény, ezért fontoljuk meg, hogy hova ültetjük. Októberben, a szerves anyagokkal való talajtakarás, segíteni fog a tárkonynak télen, ha a területünkön különösen kemény telek vannak.
  • A fűszernövény nagyon erőteljes gyökérzettel rendelkezik, de három év után elkezd pusztulni, amint a gyökerek elkezdik megfojtani egymást. A harmadik év őszén ki kell ásnunk a növényeket, válasszuk szét, és ültessük újra őket, jóllehet nem igazán kedvelik, ha megzavarják. Ezért az a legjobb megoldás, ha a komposztba dobjuk, és jövő tavasszal új magokat veszünk.
  • A TÁRKONY TERMESZTÉSE KONTÉNERBEN
  • A tárkonyt lehet konténerben termeszteni 2 vagy 3 évig, különös gondozás nélkül - vizet és folyékony tápanyagot adjunk neki, talán kicsit kevesebbet, mint szokás. Télen bent lehet tartani őket, ha van egy napsütéses ablakpárkányunk, de mint azt olvashattuk már, nem egy túl vonzó növény. Egy darab tárkonynak elégnek kell lennie egy normál háztartásban egy évig.
  • A TÁRKONY BETAKARÍTÁSA
  • A fűszernövény felhasználható frissen vagy fagyasztva, csak csípjünk le egy darabot, amikor szükséges. Ha sok tárkonyt akarunk lefagyasztani, a legjobb idő a betakarításra július vagy augusztus eleje.
  • Szerző: édenkert.hu
  • Készítsünk tárkonyecetet!

Készítsünk tárkonyecetet!

1)

2019. július 25. növények, dísznövények, kert, fűszerek, ecet, tárkony

A tárkony (Artemisia dracunculus L. - Asteraceae) kellemes fűszeres illata és zamata miatt a középkortól kezdve közkedvelt fűszernövény. Illóolajának összetétele hasonló az ánizséhoz, de nem olyan édes. Virágzáskor gyűjtött föld feletti részeit megszárítva porrá őrlik és levesek, mártások, saláták ízesítésére használják. Erdélyben, de Franciaországban is a sült húsok egyik alapvető fűszere.

TÁRKONYECET KÉSZÍTÉSE HÁZILAG

Nagyobb üzletekben, dísznövény kereskedésekben már mindenütt kapható tárkony. Ha nem akarjuk otthon nevelgetni, olyan növényt keressünk, amelynek legalább egy ága 20 cm hosszúságú, ez elég lesz egy liter ecethez.

A folyóvíz alatt alaposan megmosott friss tárkonyszálat tegyük literes borosüvegbe (legjobb a sötét színű, nem műanyagból készült palack). Öntsük fel az üzletekben ugyancsak kapható 10%-os, úgynevezett bioecettel. (Korlátlan ideig eláll, mint a hagyományos, vegyi úton erjesztett ecetsav.)

Szobahőmérsékleten egy hónapig érleljük, ekkorra éri el valódi jó ízét. Más ecetekhez hasonlóan ezt sem kell hűtőben tárolni.

MIRE HASZNÁLHATÓ A TÁRKONYECET?

A tárkonyecet különösen jó savanykás ételek, például bableves, főzelékek ízesítésére, de természetesen használhatjuk salátákhoz is.

Szerző: natursziget.com

Készítsd el weboldaladat ingyen! Ez a weboldal a Webnode segítségével készült. Készítsd el a sajátodat ingyenesen még ma! Kezdd el