Ligetszépe (Oenothera biennis)
Ligetszépe (Oenothera biennis)
Mire jó a ligetszépe?
https://www.hazipatika.com/eletmod/termeszetes_gyogymodok/cikkek/mire_jo_a_ligetszepe/20160617111521
HáziPatika
Gyógyászati célokra a növény friss, föld feletti részeit és az érett magvak zsíros olaját hasznosítják. Gyűjtési ideje a nyári hónapokra esik.
A ligetszépe Észak-Amerikából származó lágyszárú évelő növény, amely 1-1,5 méterre is megnő, töltéseken és ugaron gyakori, júniustól szeptemberig virágzik. Gyógyászati célokra leginkább a növényből készült zsíros olaját hasznosítják. A ligetszépében megtalálható hatóanyagok a linolsav-, gamma-linolénsav-, olajsav- és palmitinsav-trigliceridek.
A linolsav és a linolénsav az arachidonsav természetes előanyagai, ami fontos szerepet játszik a szervezet gyulladásos mediátorainak (prosztaglandinok) anyagcseréjében, termelődésében. A folyamat befolyásolásával az említett telítetlen zsírsavak csökkentik az egyéb, gyulladáskeltő és más káros hatással (véralvadást fokozó, érszűkítő) rendelkező arachidonsav-termékek képződését.
Mire jó a gyógynövény?
- gátolja az érelmeszesedést és az ennek nyomán kialakuló artériás betegségeket
- vérnyomáscsökkentő
- koleszterinszint-csökkentő
- befolyásolja a prosztaglandin-szintézist
- gyulladáscsökkentő
HIRDETÉS
Gyógyászati célokra a ligetszépe friss, föld feletti részeit és az érett magvak zsíros olaját hasznosítják
Bőrbetegségek kezelésére - külsőleg és belsőleg - is kiváló lehet a gyógynövény, amennyiben a tüneteket a linolsav hiánya okozza (az ilyen betegeknél a vérplazmában kimutathatóan alacsonyabb a linolsav koncentrációja, vagy hiányzik az az enzim, ami ezt gamma-linolénsavvá alakítja át).
Gyógynövény receptek
Mi lehetne egészségesebb, ha nem a gyógyító növényekből készülő ételek? Összegyűjtöttük a legfinomabb gyógynövényes recepteket, kattintson!
Belsőleg leginkább is kapszulaként és olajként vihető be a szervezetbe a gyógynövény. Felnőtteknek 4-6 gramm (körülbelül 3 evőkanálnyi olaj), 14 évesnél fiatalabb gyermekeknek 2-4 gramm, két részre osztva a napi adag. Arra figyeljünk, hogy étkezés után, folyadékkal vegyük be. Kúraszerű alkalmazása javasolt, mert érzékelhető hatás csak 4-12 hét elteltével várható.
Krémek, kenőcsök és balzsamok is készülnek a növény felhasználásával, amiket bedörzsöléshez, illetve fürdéshez is használhatunk. A tiszta olajat vagy a ligetszépe-olajjal készült terápiás krémeket, kenőcsöket közvetlenül felvihetjük az érintett bőrfelületre, illetve az olajat fürdőadalékként is használhatjuk.
Forrás: tudatosvasarlo.hu
Kép forrása:
https://gyogyszernelkul.com/parlagi-ligetszepe-amelyet-minden-nonek-meg-kellene-ismernie/
Érdekesség részemről.
Egy barátom 1/2 9- es virágnak nevezte el. Nyári időszámítás szerint 1/2 9-1/2 10-ig sorban nyílnak ki a virágok. Szabad szemmel lehet látni, ahogy kibomlanak a szirmok. Gyönyörű. Kevés ilyen virágunk van.
Virágszirmaiból nagyon finom szörp készíthető.
Gyökerét ( Amíg a földön terül el )megpárolhatjuk , húsokhoz köretként tálalhatjuk